Orrszarvúbogár felmérés

Orrszarvúbogár (Oryctes nasicornis)

orrszarvubogar

Termetes (25-45 mm), egyúttal erőteljes és zömök, jellegzetes megjelenésű lakkfényűen csillogó sötét- vagy vörösesbarna színű bogarunk. A hímek fején íves szablyaként hátrahajló „szarv” található, a előtorukon pedig a szarv irányába hajló kétfogú kidudorodás látható. A nőstényeken a szarv, illetve az előtori dudor helyén csak alig kiemelkedő púp fejlődik. Lábaik fogazott, erőteljes ásólábak, a hasoldalnál vörösesbarna szőrzet jellemző.

A kifejlett bogarak nyár elején (május végétől júliusig) láthatók, este és éjszaka aktívak. A nehézkesen zúgó hanggal röpülő bogarak a ház körüli lámpák fényére is gyakran berepülnek. A szaporodást követően a bogarak elpusztulnak, de tetemeiket a korhadó fák, fűrészporhalmok, komposztrakások közelében még hónapokig megtalálhatjuk. Hatalmasra (akár 10 cm) megnövő, görbült testű, erős rágóval felszerelt fejű lárvái (pajorjai) is előkerülhetnek korhadó fatörzsekből, komposzból, bomló faanyagból.

Európa-szerte visszaszorulóban levő bogár. Hazánkban még elterjedt, de veszélyeztetett, védett faj. A bokortanyás térségben is sokfelé előfordul, de nem gyakori.

 

Kiemelt támogató:


Honlapunk a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás programja támogatásával valósult meg.

 

 

Látogatók száma:

181354

 Partnerek